Dikkat...!!!

Bu sitede yer alan borsa haberleri, borsa yorumları, borsa tüyoları, canlı borsa, hisse senedi analizler ve yorumları tamamen bilgi vermek ve bilgi paylaşmak amacı ile hazırlanıp yayınlanmaktadır. Site içerisinde verilen bilgiler herhangi bir yatırım danışmanlığı veya yatırım bilgisi olarak verilmemektedir.

24 Aralık 2009 Perşembe

Garip bir borsa iddiası

Dünya borsalarının ayın hareketlerine göre inip çıktığı iddia edildi

İddiayı ortaya atan ise dünyanın 28 ülkesinde 70 ofisi bulunan ve 12 bin 700 çalışanıyla 216 milyar Avustralya doları değerinde portföy yöneten Avustralyalı finans şirketi Macquaire.

Macquarie Securities, ayın borsalar üzerindeki etkilerini gözlemlemek için dünyanın en önemli 5 finans merkezindeki 14 analistini görevlendirerek 32 borsayı mercek altına aldı. Ayın borsalar üzerinde gerçekten etkili olduğu konusunda bir rapor hazırlayan analistler, ay takvimine göre her ay başının öncesindeki iki gün ve sonrasındaki iki günün, o ay boyunca hisse piyasalarında en büyük kazancın sağlandığı zaman olduğu sonucuna vardı.

Panik aynı gün başladı...

Macquarie Securities konuyla ilgili hazırladığı raporda, “Birçok endeksi 1988’den bu yana inceledik. Baktığımız 32 borsa endeksinin tümü ay takvimine göre aybaşlarında ortalamanın üzerinde artış gösteriyor” denildi.
Asya-Pasifik’teki bir diğer finans şirketi CLSA ise müşterilerine gönderdiği notta küresel krizlerin ayın hareketleri tarafından haber verildiğini yazdı. CLSA, son krize 2008 yazında girildiğini ancak piyasada paniğin ay takvimine göre 7. ayın 27. günü başladığını; 1857, 1907, 1929, 1987 ve 1997 krizlerinde de paniğin aynı gün başladığını tespit ettiklerini iddia etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder