Dikkat...!!!

Bu sitede yer alan borsa haberleri, borsa yorumları, borsa tüyoları, canlı borsa, hisse senedi analizler ve yorumları tamamen bilgi vermek ve bilgi paylaşmak amacı ile hazırlanıp yayınlanmaktadır. Site içerisinde verilen bilgiler herhangi bir yatırım danışmanlığı veya yatırım bilgisi olarak verilmemektedir.

24 Aralık 2009 Perşembe

Merkez Bankası'ndan IBAN açıklaması

Merkez Bankası, Uluslararası Banka Hesap Numarası’nın (IBAN), 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren vatandaşların bankalardan yapacakları yurtiçi para transferlerinde kullanılmasının zorunlu olduğunu belirterek, alıcının IBAN’ının öğrenilerek söz konusu transferlerde belirtilmesi gerektiğini vurguladı.

Merkez Bankası IBAN ile ilgili yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yapılacak para transferlerinde IBAN kullanılması gerektiği belirtilerek, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’e eklenen geçici madde uyarınca yurt dışındaki bankaların ve diğer finansal kuruluşların bankalarda bulunan hesaplarından yapacakları para transferlerinde 1 Ocak 2012 tarihine kadar IBAN kullanma zorunluluğunun aranmayacağı anımsatıldı. Açıklamada, Buna göre, yurt dışında kurulu bulunan bankalar ile finansal kuruluşların bankalarımız nezdindeki hesaplarından yaptıracakları para transferlerinde alıcıya ait IBAN’ın kullanılma zorunluluğu 1 Ocak 2012 tarihine kadar ertelenmiştir. Söz konusu işlemler bankalararası işlemler olup vatandaşların gerçekleştirdiği işlemleri kapsamamaktadır denildi.

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren, vatandaşların bankalardan yapacakları para transferlerinde IBAN kullanılmasının zorunlu olacağına dikkat çekilen açıklamada, alıcının IBAN’ının öğrenilerek söz konusu transferlerde belirtilmesi gerektiği ifade edildi.

VATANDAŞLARA IBAN’I KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN UYARISI

Açıklamaya, şöyle devam edildi: Bununla birlikte, alıcının IBAN’ının bilinmediği durumlarda müşteri bankaya beyanda bulunmak suretiyle transfer işlemini gerçekleştirebilecek. Örneğin, vatandaşlar tarafından yazılı olarak verilecek transfer talimatlarına ilişkin beyanın da yazılı olarak alınması gerekmektedir. Telefon veya internet bankacılığında müşteri tarafından telefon ve internet üzerinden verilen beyanlar geçerli kabul edilecek. Diğer taraftan, vatandaşlar mevcut hesap numaraları yerine kullanılacak olan ve kendi bankasınca üretilmiş IBAN’ı, hesaplarının bulunduğu banka şubesinden veya bankaların internet sitelerinden temin edebilirler. Güvenlik sebebiyle IBAN’ların yalnızca bankalardan temin edilmesi ve hesap sahiplerinin kişisel bilgilerini IBAN temin edeceğini belirten diğer kişiler ile paylaşmaması gerekmektedir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder